Frissítve: 2023.07.27
Belgiumról a gofri mellett talán a legtöbbeknek az EU politikai és jogi központjai jutnak eszébe, hiszen alapítótagállam státusza mellett az EU fővárosaként kiemelt szerepet játszik az Únió életében. Bár területe Magyarországénak csak harmada, népessége valamivel nagyobb, és a világszinten elismert belga egyetemek száma is jóval meghaladja a magyar intézményekét
Belgium felsőoktatási rendszere:
Belgium, több nyugat-európai országhoz hasonlóan magas minőségű felsőoktatással rendelkezik. A legfrissebb egyetemi rangsorok szerint 4 egyeteme is a világ Top 200 egyetemei közé tartozik, ezek közül a KU Leuven a legismertebb. Az országra jellemző nyelvi közösségek sajátos autonómiája meghatározza a felsőoktatási rendszert is. Belgium három közösségre tagolódik: a Délen élő a franciaajkú vallonokra (ők felelősek Brüsszel oktatásának nagy részéért is), az északi flamandokra (az ő anyanyelvük a holland, nekik köszönhetőek a holland nyelvű képzések és az angol nyelvűek túlnyomó többsége is), valamit a németekre, akik önálló felsőoktatási intézménnyel nem rendelkeznek.
A nyelvi sokszínűség a felsőoktatásban ezáltal már az alapképzések szintjén is jelen van, ami kevés országra jellemző. Belgiumban hosszadalmas keresgélés nélkül találunk francia, holland, angol és német nyelvű alapképzéseket, de akár ezeknek valamilyen kombinációját is. Angol nyelvű alapképzések elsősorban gazdasági, mérnöki, filozófiai és társadalomtudományi területeken érhetőek el.
Felvételi követelmények és jelentkezés:
Az egyetemekre való jelentkezés nincs központosítva, a diákoknak az egyetemekhez külön-külön kell a papírjaikat beküldeniük. Ennek előnye, hogy nem kell sorrendet megadni, hátránya viszont, hogy sokkal több utánajárással és papírmunkával jár. Ugyanígy több jelentkezést is leadhatunk, mint mondjuk az angol-skót rendszerben, viszont a jelentkezés plusz költségekkel (intézménytől függően körülbelül 50-200 euró) is jár.
A jelentkezőknek az ilyenkor szokásos papírokkal kell rendelkezniük: érettségi, születési anyakönyvi kivonat, motivációs levél, a jelentkezési díj kifizetésének igazolása. Ezeket először egy internetes regisztráció során kell bejelenteniük, majd utána a papírokat az iskola igényeitől függően postán vagy emailben beküldeni.
Bizonyos területeken (mint a művészeti vagy mérnöki képzések) a diákoknak ezen túl felvételi vizsgán, valamint az orvosi és fogorvosi képzések esetén a tanulmányok első évében egy év végi vizsgán is részt kell venniük.
A jelentkezési határidők egyetemenként eltérőek, február és június között.
Tandíj, lakhatás és megélhetés
A belga egyetemek nem tandíjmentesek, de összehasonlítva más országokkal, kedvező tandíjakon lehet náluk tanulni. Nincs egységes tandíj, egyetemenként és szakonként eltérhet a fizetendő összeg, de az Európai Unióból érkező diákok átlagosan 900 Eurós éves tandíjjal kalkulálhatnak.
A megélhetés átlagosan havonta 800 Euróba kerül, de ez az összeg nagyban függ attól, hogy melyik városban és milyen szálláson lakik a diák. Jellemzően Brüsszelben ennél magasabb költségekkel érdemes számolni, ott sok esetben csak a szállás kerül havi 500 euróba.
Külföldi továbbtanuláson gondolksz? Jól jönne a segítség a szak- vagy egyetemválasztáshoz, a külföldi felvételihez?
Az Engame Akadémia képzései 2010 óta több ezer magyar diáknak segítettek önmaguk megismerésében és fejlesztésében, és álmaik egyetemére való bekerülésben.
Egész tanéves, angol nyelvű oktatási programmal és rövid képzésekkel támogatjuk gimnazista diákjainkat
- önmaguk megismerésében, érdeklődési területeik feltérképezésében és a hozzájuk leginkább illő szakterület megtalálásában
- 21. századi személyes és akadémiai, gyakorlati képességek fejlesztésében
- a hétköznapi és a szakmai életben használható, magabiztos angoltudás elsajátításában
- a továbbtanulási döntés meghozásában és a (külföldi) egyetemi felvételi minden szakaszában
Várunk szeretettel következő nyílt napunkon, ahol bővebben is tájékozódhatsz a programról!