Pákozdi Dávid alumni diákunkat az a megtiszteltetés érte, hogy a Brain Bar egyik előadójaként a közelmúltban kialakult chipválságról beszélhetett az érdeklődő közönségnek. Előadásáról és a témához kapcsolódó szakmai tapasztalatáról kérdeztük őt.
Dávid 2017-ben végzett a Queen Mary University Economics and Finance alapszakán, majd később az Imperial College Business School-ban tanult Finance mesterképzésen. Karrierje során leginkább befektetési banki elemzéssel foglalkozott, a közelmúltban pedig a Frontier Economics gazdasági tanácsadó cégnél kezdett versenyügyi vizsgálatokkal foglalkozni.
Milyen érzés volt a Brain Bar színpadán előadást tartani, hogyan fogadott a közönség?
Nagyon jó volt! Korábban sok konferencián volt lehetőségem részt venni, de az utóbbi időben ez volt az első elő előadásom. Nagy volt az érdeklődés, pedig a téma nem volt hétköznapi: a chip-szektor.
Össze foglalod néhány mondatban az előadásod főbb üzenetét, tanulságát?
Részben néhány rövidebb távú faktor miatt alakult ki az utóbbi időben tapasztalt hiány a chipek piacán: ilyen volt a COVID-19 hatása a beszállítói láncokra, valamint a geopolitikai feszültségek. Azonban a modern chipgyártás fejlődése miatt az nagyon megdrágult, így csak kevés cég képes tartani a lépést. Az így kialakuló piaci koncentráció pedig önmagában sebezhetővé teszi a szektort.
A Frontier Economics gazdasági tanácsadó cégnél kezdtél dolgozni, erről tudnál mesélni egy kicsit? Mivel telnek a napjaid általában?
Versenyügyi vizsgálatokkal foglalkozom a tech szektorban, ami röviden annyit tesz, hogy meg kell tudnom mondani egy adott vállalati összeolvadás milyen hatással lesz a piaci versenyre, és ezáltal a fogyasztókra. A szektort övező médiafigyelem miatt ez elképesztően érdekes!
Mit tanácsolnál azoknak a középiskolásoknak, akik hozzád hasonlóan közgazdaság és tech vonalon szeretnének elhelyezkedni?
Azt amit a Brain Baron is mondtam: persze túlzok valamelyest, de ha jobban megnézi az ember akkor az utóbbi időben szinte minden nagyobb gazdasági, társadalmi és politikai változás mögött a számítástechnika áll. A kódsorok (és chipek!) befolyása az életünkre pedig várhatóan csak növekedni fog, de egészen biztosan nem csökken majd. Ezért rettentően érdekes ezzel foglalkozni.