15 szempont a középiskolai pályaválasztásról

Már a zsebedben van egy olyan technológia, amely rengeteg információval lát el, hogy megkönnyítse döntéseid az étkezésen át az utazások szervezéséig. Azonban vannak olyan döntések, amelyek egy gyors keresésnél több időt és átgondolást igényelnek. Ilyen az is, hogy milyen pályára készülj középiskolásként. Sokan még felnőttként is örülnénk egy olyan appnak, ami megmondja, merre haladjunk tovább az életben felmerülő válaszutakon. Amellett, hogy tényleg vannak ilyenek, nem érdemes csak ezekre támaszkodni a pályaválasztás során, mert ez ennél összetettebb kérdés. Akkor merre tovább? 

Íme néhány szempont, melyeket az Engame Akadémián fontosnak tartunk, ha középiskolásként arra keresed a választ, milyen pálya való neked.

1. Indulj ki abból, amit szeretsz csinálni

A jövőre készüléskor a jelenre tudsz legjobban támaszkodni. Sok minden, amit most csinálsz, már árulkodik arról, hogy milyen tevékenységeket élveznél később is. Fontos, hogy szeresd, amivel foglalkozni fogsz, értéket képviseljen számodra, és érezd, hogy ezzel hozzá teszel valamit a világhoz. Először nézd meg, most mit szeretsz csinálni, és mi a fontos számodra. Ebben segít az önismeret. 

2. Az önismeret segít a választásban

Az önismeret annyit jelent, hogy megfigyeled mikor, milyen helyzetekben érzed jól magad, mit szeretsz csinálni szabadidődben, miben vagy jó, miket értékelsz a hobbidban vagy a kedvenc tantárgyadban. Le is írhatod ezeket, mert így jobban át tudod gondolni a válaszaid. Néhány kérdés ehhez:

  • Mivel töltöd a legtöbb időt, amikor lehetőséged van választani? Mi az, amit szeretsz bennük (pl. versenyzés, stratégia, csapatmunka)?
  • Sorolj fel 3 számodra fontos sikerélményt! Mi kellett ahhoz, hogy elérd ezeket?
  • Ha lenne lehetőséged, milyen hobbit próbálnál ki? Miért?
  • Melyik tantárgy órájára mész be a legszívesebben? Mi az, amit élvezel benne?

Meg is van a pályaválasztás kiindulópontja: ezekhez a válaszokhoz, érdeklődési területekhez már tudsz keresni szakokat, akár szakmákat.

3. Szak vagy szakma?

Gimnazistaként a tanulmányaid következő nagy lépése az, hogy mit tanulj az egyetemen. Kétfelé indulhatsz: a neked való szak vagy szakma felé. Ha nem tudod, hogy mit dolgoznál, akkor nézd meg, milyen terület érdekel, és azt milyen szakon tudod tanulni. Ha csak egy tantárgy is érdekel, meglátod, hogy nagyon sok szak kapcsolódhat hozzá. Érdemes olvasgatni szakleírásokat, és hogy azok milyen szakmákhoz vezetnek, például a Ucas az O*NET Online oldalain.

Ha pedig már látod magad egy adott szakmában, akkor fordítva: nézz utána, milyen végzettség szükséges hozzá. Valószínűleg azt találod, hogy többféle szak is elvezethet ugyanahhoz a szakmához, így dönthetsz, melyik áll hozzád közelebb.

4. Mi van, ha semmi sem érdekel?

Lehetséges, hogy nincs olyan tárgy, sem szakma, ami érdekel. Ezzel nem lennél egyedül, talán sokan úgy vannak vele, hogy ha nincs egy kiforrott elképzelés a fejükben, az azt jelenti, hogy semmi nem érdekli őket. Nézd meg, mivel foglalkozol szívesen, vagy szívesebben. Fogadjunk, hogy tudsz választani a töri és a kémia között, vagy hogy inkább precíz számításokat végeznél vagy kreatívan alkotnál. Ez a kérdéssor segíthet abban, hogy azonosíts néhány érdeklődési területet.

5. Nézd meg, miket csináltál eddig

Hasznos összegyűjteni, hogy miket csináltál eddig a kötelező iskolai óráidon kívül: versenyek, önkénteskedés, diákkörök, hobbik, akár olvasmányok. Ha ezeket a összeírod, megnézheted, van-e valamilyen kirajzolódó nagyobb terület mögöttük. Ha valami tényleg érdekel, akkor a kötelezőn túl is tenni fogsz érte. Ebből a listából le tudsz szűrni tanulságokat, hogy mik foglalkoztattak eddig, és abból melyik volt a legérdekesebb tapasztalatod.

6. Mi van, ha minden érdekel?

Most képzeld el, hogy rengeteg dolgot csinálsz sulin kívül, sok tantárgy áll közel hozzád, és egyszerűen képtelen lennél kiemelni egyet. Előbb-utóbb azonban le kell szűkítened a kört, ezért állíthatsz egy rangsort az összes téged érdeklő területről. Használhatod az alábbi szempontokat, több válasz esetén pedig pontozhatod őket a fontossági sorrendhez:

  • Milyen tantárgyhoz kapcsolódó videókat nézel szabadidődben?
  • Mi az, amivel akkor is foglalkozol, amikor nem kapsz érte jegyet?
  • Milyen feladatok mennek könnyebben: kommunikációs, kreatív, logikai vagy elméleti?
  • Melyik hobbid űzöd a legrégebb óta? Miért hagytad abba a többit (ha voltak)?
  • Mi volt a legutolsó olyan tanulási élményed, amikor észrevétlenül telt el hosszú idő?
  • Gyakorlati vagy elméleti területek érdekelnek jobban? 
  • Inkább egyedül, vagy másokkal szeretsz lenni? 

Miután megvannak a válaszaid, célzottan kereshetsz új tapasztalatokat. 

7. Az iskolán kívüli tapasztalatok

Sok lehetőséged van arra, hogy az iskoládon túlmutató tapasztalatokat szerezz. Ezek segítenek elmélyedni egy-egy területben, és ki is próbálhatod magad új szerepekben. Például az iskolai közösségi szolgálat során taníthatsz, szervezhetsz, segíthetsz könyvtárban, menhelyen, múzeumban, akár egy egyetemen is. Indíts diák klubot másokkal közös érdeklődés alapján, amivel gyakorolhatod, hogyan fogj össze egy kis közösséget. Belevághatsz személyes projektekbe, például végezhetsz kutatást az iskoládban a tanáraid segítségével. Érdemes úgy választani ezeket, hogy célzottan ismerj meg egy területet. Ennek két eredménye lehet: megerősít abban, hogy valami tényleg tetszik, vagy eltántorít, ami szintén jó eredmény, hiszen időben kiderül! Erre példa egy Engame-es diákunk, aki orvosnak készült, és elment önkénteskedni egy kutató mellé a Semmelweis Egyetemre. Az ott töltött idő alatt jött rá, hogy mégsem ez a neki való pálya, hanem az összehasonlító irodalom, és végül fel is vették erre a szakra a University College London-ba.

8. Pályaválasztás: Milyen készségekre van szükség?

A 3 legfontosabb készségcsoport, amit 2025-ben a munkáltatók keresnek egy munkavállalóban World Economic Forum kutatása szerint:

  • az analitikus gondolkodás
  • az ellenálló képesség, a rugalmasság és az alkalmazkodóképesség
  • a vezetés és a társadalmi befolyás

Az iskolán kívüli tapasztalatok választásakor szempont lehet tehát, hogy milyen készségeket érdemes erősítened annak fényében, amire kereslet van az általad kinézett területen. Gondold át, hogy a tevékenység milyen készséget igényel. Másban fogsz fejlődni, ha tárlatot vezetsz egy múzeumban (vezetés), vagy ha egy állatmenhelyen segítesz (alkalmazkodóképesség).

Kezdetben találhatod magad új, néha kényelmetlen helyzetekben is, ám annál nagyobb sikerélményt ad majd, ha sikeresen kezeled őket. Legközelebb pedig már sokkal könnyebben fog menni!

9. Használd jól az Iskolai Közösségi Szolgálatot!

Minden középiskolás számára kötelező elvégezni 50 óra iskolai közösségi szolgálatot (IKSZ-et). Valószínűleg sok esetben le lehet tudni egyszerű feladatokkal, de lehet tudatosan is használni ezt az időt. Mérlegeld, hogy milyen helyeken szeretnéd eltölteni ezeket az órákat, nézz utána milyen lehetőségek vannak. Sokkal motiváltabb leszel, ha azért vágsz bele, mert kíváncsi vagy arra, amit csinálsz, és szeretnél új dolgokat megismerni, fejlődni egy számodra releváns területen.

10. Önállóság a tanulásban

Az iskolai közösségi szolgálat és hasonló élmények önállóbbá tesznek. Amikor például önkéntesként gyerekeket korrepetálsz, egyrészt erősíti a személyközi készségeid, ám sok feladatot is át kell látnod: készülnöd kell, szervezned az alkalmakat, követned a tanítványod haladását. Ez a fajta önállóság és önszervezés az egyetemen elengedhetetlen lesz, hiszen több időd lesz, amiről te rendelkezel. Ez amilyen jól hangzik, akkora kihívás is! Nem ellenőriznek, és nem avatkoznak be, ha elakadsz, vagy nem megfelelően haladsz. Ez a te felelősséged, neked kell tenned valamit, ha akadályok merülnek fel. Ezt az önállóságot már most tudod gyakorolni egy védettebb környezetben, például önkéntesként.

11. A következő lépések

Egy előrejelzés szerint az Alfa generáció tagjai életük során 18 munkahelyen fognak dolgozni 6 karrierhez kapcsolódva, és 15 helyen fognak lakni. Ebből is látszik, hogy nehéz hosszú távra tervezni, hiszen a globális és környezeti folyamatok, a technológiai fejlődés mind átalakítják, hogy milyen munkahelyekre van és lesz szükség. Amit most tehetsz, hogy elindulsz egy éppen vonzó lehetőség felé, és mindig csak a következő lépéseket tervezed meg: a fakultációt, az egyetemi szakot, a szakmai gyakorlatot vagy az első munkatapasztalatokat.

12. Pályaválasztás és irányváltások

Talán már megtaláltad az álomszakot, egyenes út innen a kinézett munkahely! Most gondold el, hogy végül minden igyekezeted ellenére sem vesznek fel. Esetleg felvesznek, és valamilyen oknál fogva úgy döntesz, otthagyod. Könnyen lehet csalódásként és kudarcként megélni ezeket a helyzeteket. Az ilyen irányváltásokból azonban nem várt előnyök is származhatnak. Egy kezdetben kevésbé vonzó egyetemen is sok értéket kaphatsz, és még egy be nem fejezett képzésen is  találkozhatsz emberekkel, ismeretekkel, amelyek új ajtókat nyitnak meg. 

Értékes dolgokat tudhatsz meg, ha beszélgetsz felnőttekkel az szakmai életútjukról.  Kérdezd meg őket, hogy:

  • mik szerettek volna lenni annyi idősen, amennyi te vagy most? 
  • mi alapján választottak egyetemi szakot?
  • olyan területen dolgoztak mindig, ami a végzettségük?
  • milyen irányváltások voltak a karrierjükben? 
  • milyen készségeket látnak fontosnak a munkahelyi környezetükben?

3 tanács az Engame diákjaitól középiskolásoknak a pályaválasztáshoz:

13. Legyél nyitott!

Ne legyél túl specifikus, amikor egy területet választasz. Akkor sem, ha biztosan tudod, mivel szeretnél foglalkozni. Tanulj olyat, amiben el tudod magad képzelni és illik a személyiségedhez, és legyél nyitott a lehetőségekre, akkor is, ha akkor még nem látod a nagyobb képet.

14. Legyél rugalmas!

A rugalmasság, kreativitás, jó készségek nagyon sok területen fontosak, és ha ezek megvannak, valószínűleg bármit is csinálsz, találsz olyat lehetőséget, amiből meg is tudsz élni.

15. Ne pánikolj!

Ritka az, amikor az ember eldönti 18 évesen, mivel fog egész életében foglalkozni, és egyébként sem az alapszakos diplomától függ a jövőd. Sok példát olvashatsz híres emberekről, akik egy ponton sikeresen váltottak teljesen más karrierre.


A pályaválasztás nem egyszerű dolog. Érdemes több szempontból megközelíteni. A szó maga komolynak tűnhet, de mi az Engame Akadémián hiszünk benne, hogy ez egy izgalmas felfedezés, és nem csak egyetemi szakokat vagy karrierlehetőséget jelöl. Tudást is önmagunkról, ami átgondolt döntések sorozatához vezet, és ez végső soron az élet több területén is jól fog jönni.

Várunk szeretettel következő nyílt napunkon, ahol bővebben is tájékozódhatsz a programról!

Hasonló cikkek

Tanulj tovább Finnországban!

Finnország egyre népszerűbb választás a nemzetközi diákok körében, köszönhetően kiemelkedő felsőoktatási rendszerének, innovatív oktatásának, és magas életminőségének. Az ország hosszú múltra tekint vissza a tudományos

Tovább olvasom »