Magyar diákok a külföldi felsőoktatásban: adatok, trendek és új kihívások

A 2023/2024-es tanévben rekordszámú magyar diák döntött úgy, hogy külföldön folytatja tanulmányait, ráadásul a népszerű célországok egyetemi követelményei folyamatosan változnak – derül ki legfrissebb kutatásunkból. Annak, aki külföldi továbbtanulást tervez, érdemes figyelemmel követni a változásokat és már a középiskolai évek alatt tudatosan készülni a felvételire. Lássuk, mik most a legnépszerűbb célországok, milyen trendek figyelhetők meg és hogyan érdemes felkészülni?


Hova mennek tanulni a magyar diákok?

A legnépszerűbb célországok évek óta ugyanazok: Ausztria, Németország, Hollandia, Dánia és az Egyesült Királyság. Azonban a sorrend jelentős átalakuláson ment keresztül az utóbbi években. A Brexit, az oktatáspolitikai változások, valamint az egyes országok megfizethetősége és elérhetősége erősen befolyásolták a diákok döntéseit.

Ausztria és Németország: A stabil éllovasok

Ausztria vonzereje továbbra is töretlen. Az ingyenes képzések, a magyar nyelvterülethez való közelség és a német nyelvi lehetőségek mind hozzájárulnak népszerűségéhez.

Németország szintén jó lehetőségeket tartogat a magyar diákok számára, különösen a német és angol nyelvű képzések miatt. Az ott tanuló magyar hallgatók száma már közel 3.000 fő.

Hollandia: Az új sztár, de meddig?

Hollandia a Brexit óta az EU egyik legkeresettebb oktatási célpontjává vált, különösen az angol nyelvű képzések miatt. A tandíjak viszonylag megfizethetők (évi kb. 2.500 euró), és a modern oktatási módszerek, valamint a nemzetközi közeg vonzóvá teszik az országot. Azonban a holland ingatlanpiac szűkössége és a tervezett szigorítások – például az angol nyelvű képzések csökkentése – a következő években kihívást jelenthetnek. Az idén hatalmasat nőtt a magyar hallgatók száma, de a 2025/26-os tanévtől kezdődő változások visszafoghatják ezt a növekedést.

Dánia: Visszatérő növekedés

Dánia az ingyenes EU-s képzések és az angol nyelvű szakok kínálata miatt vonzó célpont. Bár az elmúlt években némi visszaesés volt tapasztalható, a 2023/24-es tanévben már stabil növekedés figyelhető meg. Az ország oktatási reformjai a jövőben további lehetőségeket kínálhatnak a magyar diákok számára.

Egyesült Királyság: Mélyrepülés a Brexit után

A Brexit radikálisan átalakította a brit felsőoktatás iránti érdeklődést. Míg korábban évente több mint 1.100 magyar diák jelentkezett, ma ez a szám mindössze 320 fő. A magas tandíjak, a diákhitel elérhetetlensége és a szigorúbb bevándorlási szabályok drasztikusan csökkentették a magyar diákok számát. 

Miért fontos a korai felkészülés?

Annak, aki külföldi továbbtanulást tervez, a folytonos változások és a növekvő verseny következtében érdemes minél hamarabb megkezdeni a felkészülést, illetve több opcióval készülni.

„Sok magyar diák csak a középiskola utolsó évében – gyakran közvetlenül a felvételi jelentkezés előtt – dönt a továbbtanulás irányáról. Külföldön azonban a sikeres egyetemi felvételihez egy erős jelentkezési profil kell, melyhez elengedhetetlen a megalapozott pályaorientáció és készségfejlesztés”
– tette hozzá Nádas Rita.

A külföldi egyetemek teljesen más követelményeket támasztanak a felvételizőkkel szemben, mint a magyar rendszer, ahol a diák csak egy felvételi pontszámként jelenik meg. A külföldi felvételik gyakran készség-alapúak (esszéírás, prezentáció, kritikai gondolkodás), amelyek fejlesztését nem lehet elég korán elkezdeni.

Miért választanak sokan külföldi felsőoktatást?

A magyar diákok számára a külföldi tanulmányok nemcsak oktatási, hanem személyes fejlődési lehetőséget is jelentenek. A modern, gyakorlatorientált képzések, a nemzetközi közeg, valamint az új kultúrákkal való találkozás mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egyre többen döntsenek a külföldi továbbtanulás mellett. Azonban az eligazodás a különböző rendszerekben és lehetőségekben komoly kihívást jelenthet, így a diákok és családjaik számára egyre fontosabbá válik a szakértői segítség igénybevétele.


Az Engame Akadémián az előző tanévben diákonként átlagosan 6 beadott felvételiből 4,5 sikeres volt, és a diákok 99%-a felvételt nyert valamelyik általa választott felsőoktatási intézménybe. Felkeltettük az érdeklődésed? Látogass el nyílt napunkra és ismerd meg középiskolásokat támogató, alternatív oktatási programunkat.

Hasonló cikkek