Gyakran ismételt kérdések – Prep, Freshman, Sophomore és Junior évfolyam
Az Engame Akadémia alternatív oktatási programjának 8., 9., 10. és 11. osztályosoknak szóló évfolyamain elsősorban a készségfejlesztésre, a pályaorientációra és a használható nyelvtudás fejlesztésére helyezzük a hangsúlyt.
Mindezt modern oktatási módszerekkel, diákközpontú szemléletmóddal és változatos szakterületekről érkező, nemzetközi oktatói csapattal tesszük. Honlapunkon a gyakran ismételt kérdések alatt minden fontos információt megtalálsz, a Prep, Freshman, Sophomore és Junior évfolyamokkal kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdéseket pedig az alábbi cikkben összegyűjtöttük.
Milyen elfoglaltságot jelent a program?
Tudjuk, hogy ma diáknak lenni nagyon leterhelő, ezért ügyelünk arra, hogy a nálunk töltött időt ne plusz feladatként vagy stresszként éljék meg a diákok, hanem motiváló és energizáló legyen számukra. Ennek megfelelően az egyes évfolyamok órarendjeit úgy állítottuk össze, hogy mindenki saját időbeosztásának megfelelően vehessen részt az általunk kínált változatos programokon.
Törzsprogramunk Freshman Year esetén negyedévente 8, Sophomore Year esetén negyedévente 7 és Junior Year esetén negyedévente 6, alkalmanként 120 perces foglalkozást jelent.
Ezt csoportos illetve személyes tutorálások egészítik ki, illetve rengeteg fakultatív programot ajánlunk diákjainknak. Ezek közé tartoznak például rendszeres céglátogatásaink (Field Trip), meghívott szakemberekkel való beszélgetéseink (Meet the Expert), egész napos eseményeink (Full Day Event), projektekhez kötődő alkalmaink, diákklubjaink, vagy angol kurzusunk, melyekből a diákok saját időbeosztásuknak és érdeklődésüknek megfelelően válogathatnak a program során.
Mikor indul a program?
A Senior év kivételével minden évfolyamunkon (így a Prep, Freshman, Sophomore és Junior évfolyamainkon is) szeptember elején indul a program, az iskolai tanév végéig, azaz június közepéig tart.
Mikor vannak a foglalkozások?
A foglalkozásokat hétköznap délutánonként (16-19 óra között) és szombatonként tartjuk, iskolaidőn kívül.
A Prep Year, Freshman és Sophomore évfolyamokban létszámtól függően több csoportot indítunk változó időbeosztással, hogy lehetőség szerint mindenki részt tudjon venni a programokon. A Junior évfolyamban mindig több szemináriumot hirdetünk, hogy érdeklődésük és időbeosztásuk szerint választhassanak közülük a diákok.
A fakultatív programok hétköznap délutánonként, illetve esetenként szombatonként, a diákokkal előre kommunikált időpontokban vannak.
Mi a különbség az évfolyamok között?
Középiskolásoknak szóló öt éves programunkat úgy építettük fel, hogy minden évfolyam tanterve a leginkább megfeleljen az adott évfolyam korosztályi sajátosságainak és igényeinek. Az évfolyamok oktatási programja lazán egymásra épül, ezzel garantáljuk diákjaink folyamatos fejlődését a teljes, négyéves program során, ugyanakkor bármelyik évfolyam elejétől van lehetőség becsatlakozni.
- Prep évfolyam: 8. osztályosoknak szóló évfolyamunk célja, hogy olyan módszereket és szemléletmódot adjon a diákoknak, amelyekkel nemcsak megtanulhatnak hatékonyan tanulni, hanem élvezetessé is válik számukra a világ megismerése, tudatos felfedezése. A diákok fejlődésközpontú szemléletre, önismeretre és magabiztosságra tesznek szert, és segítséget kapnak erősségeik felfedezéséhez és az önálló véleményformáláshoz.
- Freshman évfolyam: A készségek megalapozására és a magabiztos idegen nyelvű kommunikáció elsajátítására helyezzük a hangsúlyt, valamint megkezdjük a diák érdeklődési köreinek feltérképezését is.
- Sophomore évfolyam: Középpontjában a pályaorientáció és a különféle tudományterületek megismerése áll. Az évfolyam során alkalmazott téma alapú oktatás révén a diákok látóköre kiszélesedik, kontextusba kerülnek meglévő érdeklődési köreik és új, izgalmas szakterületekkel is megismerkednek.
- Junior évfolyam: Célja a szakmai elmélyülés és a pályaorientáció fókuszálása. Az évfolyam során saját érdeklődésük mentén választott szakmai szemináriumokon vesznek részt a diákok, valamint különböző területeken dolgozó szakemberekkel ismerkednek meg, akik segítik számukra az egyes szakmák megismerését.
Az egyéni odafigyelés és mentorálás, a készségfejlesztés, a használható idegen nyelvtudás fejlesztése és az interdiszciplináris tudásátadás minden évfolyam programjának szerves részét képezi.
Érdemes minél korábbi évfolyamba becsatlakozni?
Annak ellenére, hogy bármelyik évfolyam elejétől lehet csatlakozni a programba, javasoljuk a minél korábbi becsatlakozást. Az egyes készségeket az alacsonyabb évfolyamoktól kezdve folyamatosan fejlesztjük, így azok a diákok, akik korábban csatlakoznak hozzánk, nagyobb fejlődést tudnak elérni a kommunikációs, interperszonális és kutatói készségek és a kritikus gondolkodás terén is.
A pályaorientáció során is folyamatosan építünk a korábbi évfolyamokban megszerzett tudásra és tapasztalatokra, így több évfolyamot végigjáró diákok több olyan impulzust kapnak a program során, mely segít számukra meghozni a pályaválasztással kapcsolatos döntést.
Honnan érkeznek a diákjaink?
Diákjaink a 2019/20-as tanévben 91 középiskolából érkeztek, elsősorban Budapestről és környékéről, ám számos, az ország különböző részeiről érkező diákunk is van. Fontos számukra, hogy programjainkat minél szélesebb körben elérhetővé tegyük a magyar középiskolások számára, ebben tanulmányi és szociális ösztöndíjaink segítik a hozzánk jelentkező diákokat.
Hogyan fejleszti a nyelvtudást a program?
Az Akadémia programjaiban angol nyelven vehetnek részt a diákok.
Az Akadémia programja teljes mértékben idegen nyelven zajlik, ennek eredményeként a diákok idegen nyelvi környezetbe kerülnek minden héten, amikor a foglalkozásokat látogatják. Ez a nyelvi fejlesztés egyik leghatékonyabb módja, hiszen készségszintű, való életben használható nyelvtudást fejleszt. A program során diákjaink megtanulnak természetesen kommunikálni idegen nyelven: bármilyen helyzetben és témáról ki tudják fejteni véleményüket, szóban és írásban is képesek lesznek választékosan kifejezni magukat
Az alsóbb évfolyamokban (Freshman és Sophomore) ingyenes fakultatív felzárkóztató nyelvórákat kínálunk azoknak a diákoknak, akik úgy érzik, szükségük van erre. Az Akadémia programjai mellett semmilyen egyéb csoportos vagy egyéni nyelvtanfolyamra nincs szükség nyelvi fejlődéshez.
Hogyan készít fel a program a (külföldi) továbbtanulásra?
A program első három évében folyamatosan építjük azokat a készségeket és tudást, ami szükséges ahhoz, hogy végzős diákjaink a világ legjobb egyetemein is megállják a helyüket. A vezető nemzetközi egyetemeken a magabiztos nyelvtudás mellett kiemelten fontos, hogy a diákok tudjanak csapatban dolgozni, egyéni véleményüket megfogalmazni, formailag és tartalmilag kimagasló esszéket írni és inderdiszcilináris módon, a tudományterületek kapcsolódási pontjait ismerve rendszerben értelmezni az órák folyamán megszerzett tudást.
A programunk során folyamatosan dolgozunk azon, hogy Akadémiánk diákjai mindezeknek az elvárásoknak maradéktalanul megfeleljenek és minden ajtó nyitva álljon előttük, amikor a pályaválasztással kapcsolatos döntést meghozzák. Azoknak a diákok pedig, akik úgy döntenek, külföldön szeretnék folyatatni tanulmányaikat a középiskola után, a Senior évfolyamunk során segítünk a szak- és egyetemválasztásban, az egyetemi jelentkezésben és a külföldi tanulmányokra való felkészülésben.
Nem tervezek külföldön továbbtanulni, így is érdekes nekem a program?
Igen, a program első négy évében (Prep, Freshman, Sophomore és Junior) olyan tudást és készségeket fejlesztünk, amire minden középiskolás diáknak szüksége lehet: főként a készségfejlesztésre, a pályaorientációra és a használható nyelvtudásra fókuszálunk. Ezen kívül rengeteg csapatmunka, projektmunka, a diákok saját érdeklődését kibontakoztató foglalkozás van a program első 4 éve során, ezek minden fiatal számára nagyon hasznosak, függetlenül attól, hogy hol szeretné folytatni a tanulmányait a későbbiekben.
Hogyan kell jelentkezni és mire lehet számítani a felvételi során?
A jelentkezés az Engame Akadémia honlapján elérhető jelentkezési lap kitöltésével kezdődik, melyet követően a jelentkező diák emailben kapja meg tőlünk az évfolyamának megfelelő online felvételit, mely egy rövid kérdésekből álló, angol nyelvű űrlapból áll.
Az online felvéleti kitöltését követően minden diákot behívunk egy rövid felvételi beszélgetésre. Ez a körülbelül 20 perces beszélgetés angol nyelven zajlik. A felvételi interjú folyamán fontos számunkra, hogy a diák komfortosan érezze magát, kérdéseinkkel a jelentkező gondolkodásmódját, érdeklődési köreit és motovációját szeretnénk megismerni. A szóbeli felvételit követően emailben küldünk visszajelzést a felvétellel kapcsolatban.
Mennyire kell tudni angolul a bekerüléshez?
Programjaink angol nyelven zajlanak, ezért fontos, hogy diákjaink megértsék az órákon zajló kommunikációt és ki tudják fejezni magukat (minden kommunikáció a célnyelven zajlik az órák során és a mentorral való találkozások alkalmával is). Általálosságban elmondható, hogy legalább B2-es szintű nyelvtudást várunk el (nyelvvizsgabizonyítványt azonban nem kérünk): fontos, hogy a diák megértse az órán elhangzottakat és ki tudja fejezni a véleményét, tudjon válaszolni a feltett kérdésekre.
A diákok nyelvtudását a felvételi interjú során mérjük fel, mely szintén angolul zajlik. Az interjú során elsősorban a diák érdeklődési köreivel, motivációival, jövőbeli terveivel kapcsolatos kérdéseket teszünk fel. Azoknak a motivált és érdeklődő diákoknak, akiknél úgy érezzük, csupán a nyelvtudás erősítésére lenne szükség a programba való csatlakozáshoz, feltételes felvételi ajánlatot adunk: a tanév kezdetéig van lehetőségük fejleszteni nyelvtudásukat amit egy újabb beszélgetésen mérünk fel a nyár folyamán.
A Freshman és Sophomore), ingyenes felzárkóztató nyelvórákat biztosítunk azoknak a diákoknak, akiknek erre szüksége van.
Ki pályázhat ösztöndíjra és mennyi esély van ösztöndíjat kapni?
Jelenlegi diákjaink egyharmada valamilyen szintű ösztöndíjjal vesz részt a programunkban, tehát nem a teljes tandíjat fizeti. Törekszünk arra, hogy minden motivált, tehetséges diáknak lehetőséget adjunk, akkor is, ha a családja anyagi helyzete ezt nem tenné lehetővé.
A programra jelentkezett és a felvételi folyamatunk során felvett diákok kétféle ösztöndíjra pályázhatnak:
- A tanulmányi ösztöndíjaink kiosztása során az iskolában és iskolán kívül elért tanulmányi eredményeket vesszük figyelembe
- A szociális ösztöndíjainkat pedig a diák családjának anyagi helyzetéhez mérten határozzuk meg
Az ösztöndíj mértékét (az éves tandíjunk hány százalékát fedezi az ösztöndíj) minden esetben egyéni elbírálás alapján határozza meg ösztöndíjbizottságunk. Az ösztöndíjas diákjainknak automatikusan havi részletfizetési lehetőséget is felajánlunk.