A játékok dimenziója rengeteg lehetőséget rejt – Tóth Dániel pszichológus előadása
Szülőknek szóló Hello Parents Hot Topic Est programsorozatunk legutóbbi vendégelőadója Tóth Dániel virtuálpszichológus volt (Youtube-on A Pszichológus Pasi néven vezet népszerű csatornát), akinek kutatási területe az internet, videojátékok, okos eszközök és ezek hatásai.
Hitvallása, hogy a mai fiatalok számára a legfontosabb a tudatos technológiahasználat elsajátítása, mert ez nagyban meghatározza a mindennapi viszonyunkat az eszközeinkhez, önmagunkhoz és a világhoz. Az előadásról készített beszámolónk következik.
A pszichológus a generációk közti különbségek bemutatásával kezdte előadását. Elmondta, hogy napjainkban sokkal nagyobb a szakadék a szülők és gyerekek között, mint a történelem során eddig bármikor, az ő célja pedig, hogy áthidalja ezt a szakadékot. A szakadék okaként az egyre gyorsuló technikai fejlődést emelte ki, valamint azt a jelenséget, hogy míg ezt a fiatalok látszólag könnyen fogadják, az idősebb generáció mindig lépéshátránnyal indul.
Ennek következtében nem kommunikálnak róla, a fiatalabb generáció pedig magára marad az új technológiával. Az sem segít, hogy a szülők a régebbi technikai eszközeiket akár egész kis gyermekeikre hagyományozzák, amikor újakat vesznek, de a legkevésbé sincsenek tisztában azzal, hogy ezek az eszközök milyen hatással vannak gyermekeikre.
A szülők hozzáállásával kapcsolatos tapasztalatai szerint
“Van aki túlzott kontrollal, mások túlzott engedékenységgel próbálják megoldani a kérdést. Sokan struccként próbálják fejüket a homokba dugni, vagy éppen fölösleges dolgok miatt aggódnak, miközben sok valós veszélyt és lehetőséget nem látnak.”
Megtudtuk, hogy a játékosok ma már korántsem azok, akikről gondoljuk; általában 30-40 év közötti családos emberek játszanak, statisztikailag több 30 év fölötti női videojátékokkal játszó (gamer) van, mint például tizenéves fiú.
Bár a virtuális világban akár ugyanolyan intenzív élményeket élhetünk át, mint a való életben, mindeközben elveszhet az időérzékünk azzal kapcsolatban, hogy mennyi ideje is játszunk. Nem lesz minden játékosból függő, ám sokakat valósággal beszippant a virtuális tér függetlenül attól, hogy mit csinálnak, legyen az videojáték, sorozat vagy épp a Facebook.
Előkerült természetesen a népszerű sztereotípia, miszerint a videojátékoktól az ember agresszívvá válik, de Dániel elmondta, hogy ez nem feltétlenül van így, sőt.
“A játékok dimenziója rengeteg lehetőséget rejt. Sokat tanulhatunk belőle, fejlődhetünk általa, de fontos a tudatosság, mert akadállyá vagy csapdává is válhat.”
A digitális világról elmondta, hogy az a legfőbb vonzóereje ennek a nem valóságos világnak, hogy nem korlátoz be minket, bármivé válhatunk benne, a szürke hétköznapi önmagunk helyett énünk egy ideális verzióját élhetjük meg. Lehetünk szuperhősök különleges képességekkel, repülhetünk, varázsolhatunk stb. A digitális világban az információ- és impulzusfolyamnak sosincs vége, ha nem tudunk megálljt parancsolni, ez problémákhoz, többet között függőséghez vezethet.
Dánieltől megtudtuk, hogy a gyerekek 60%-a 14 éves korára már kapott, 50%-a küldött szexting üzenetet (erotikus tartalmú szöveget, képeket, videókat egymásnak okos eszközökön keresztül) életében, hasonló arány találkozott vagy tapasztalta saját kárára a cyber bullying (internetes zaklatás) jelenségét, és ez még csak a jéghegy csúcsa. Ezért fontos, hogy minderről rendszeresen beszélgessünk, megtanítsuk, vagy a fiatalokkal együtt megtanuljuk digitális eszközeink tudatos, felelősségteljes használatát.
Szívesen tudnál meg többet hasonló neveléssel, gyermekekhez és kamaszokhoz kötődő témákról?
Fontos számodra, hogy gyermeked boldog, kiegyensúlyozott felnőtté váljon?
Alternatív oktatási képzéseink abban segítik diákjainkat, hogy a valódi életben használható készségeiket fejlesszék, megismerkedjenek a világgal és az őket érdeklő területekkel és szakmákkal, így lépéselőnyt szereznek a számukra legjobb út megtalálásában. Angol nyelven zajló foglalkozásaink emellett az egyetemi felvételikre és évekre való is felkészítik a diákokat, akár itthon, akár külföldi egyetemen szeretnének továbbtanulni.
Tudj meg többet képzéseinkről – 300+ motivált diákból álló támogató, inspiráló közösségünk rátok vár!
Csatlakozz online nyílt napunkhoz >>
Címkék:előadás, hello parents, interjú, pszichológia, pszichológus, szülői estek, technológia