Javaslatok szorongás ellen – Horváth Orsolya viselkedéselemző cikke
Szülőknek és pedagógusoknak szóló ingyenes előadássorozatunk 2020. februári előadója Horváth Orsolya viselkedéselemző volt, akinek előadása a ‘Stressz: ellenség helyett jó barát’ címet viselte. Ide kattintva elolvashatod az előadás témáját feldolgozó cikkünket.
Az azóta kibontakozott rendkívüli helyzetben, a globális pandémia alatt sajnos a stressz és szorongás leküzdése mindannapjainkban még inkább releváns témává vált. Az alábbiakban Horváth Orsolya írását olvashatjátok arról, hogy miként kezeljük a lehető legjobban ezt az időszakot.
Amikor alig egy hónappal ezelőtt megtartottam az előadásomat a stresszről, elképzelni sem tudtam, hogy ennyire korán ilyen mélységekben fogjuk megélni a stresszt és a szorongást a mindennapjainkban.
Valljuk be, ijesztő időket élünk. Egy világméretű járvány közepette állunk, ahol és amikor teljes városok ürülnek ki, boltok zárnak be, gyárak állnak le. Aki tehette, átváltott távmunkára, otthonok váltak munkahelyekké, tantermekké. Üresek a boltok polcai, kimerültek az egészségügyi dolgozók, és mindenkiben ott vannak a kérdések: “Mi történik, hogyan oldjuk meg, hogyan maradjunk egészségesek, mi fog történni ezután?”
Sok ember számára a koronavírust körülvevő bizonytalanság a legnehezebb dolog. Nem tudjuk, hogy pontosan milyen hatással lesz ránk, és ráhatásunk is kevés van a kialakult helyzetre. Ezek túlságosan is megkönnyítik azt, hogy akár a kétségbeesés vagy a pánik spirálját megteremtsük.
Szerencsére nem vagyunk eszköztelenek, sok mindent megtehetünk annak érdekében, hogy természetesen felmerülő félelmeinket és szorongásunkat kezeljük.
Tájékozódjunk hiteles forrásokból, de mértékkel!
Alapvető fontosságú, hogy folyamatosan tájékozódjunk, különös tekintettel a közösségben zajló eseményekről, így tudjuk betartani az ajánlott biztonsági óvintézkedéseket, és megtehetünk mindent a saját részünkről a koronavírus terjedésének lassítására. De sok téves információval is találkozhatunk, ami csak növelheti a félelmünket, szorongásunkat. A következő pár lépéssel tehetünk azért, hogy ezt elkerüljük.
- Minden esetben megbízható forrásokból szerezzünk információt,úgy, mint hivatalos járványügyi tájékoztatóportálok.
- Korlátozzuk, hogy milyen gyakorisággal szerzünk információt. A hírek és a közösségi média hírcsatornáinak állandó figyelése a szorongást inkább serkenti, nem pedig enyhíti. Tartsunk akár nagyobb média mentes szüneteket.
- Figyeljünk arra is, mi mit osztunk meg, hogy elkerüljük a pletykák terjesztését és a szükségtelen pánikot.
Összpontosítsunk azokra a dolgokra, amelyekre van ráhatásunk.
Jelenleg hatalmas a káosz és mindenki kérdésekkel teli, szinte végeláthatatlan a listája azoknak a dolgoknak, amelyekre keressük a választ, de nincs semmi ráhatásunk. Meddig tart majd a járvány, miért viselkednek úgy az emberek, ahogy, milyen változásokat hoz majd a jövőben, akár egyéni, akár közösségi szinten. Ezt mind nem tudhatjuk. Elfogadni azokat a dolgokat, amikre nincs ráhatásunk alapvetően sem egy egyszerű feladat, hiszen a ráhatás biztonságot is nyújt számunkra. A jelen helyzetben ez még inkább így van, és ezáltal a bizonytalanságunk is fokózódik. De most is a kezünkben van a szemléletváltásnak azon eszköze, miszerint azokra a dolgokra fókuszálunk, amikre hatással tudunk lenni. Így például a következőkre:
- Az egészségügyi hatóságok által előírtak betartására.
- Az érzéseimre és a hozzáállásomra.
- A napi rutinom elkészítésére és betartására.
- Saját és szeretteim biztonságára.
- Arra, hogyan bánok másokkal – kedvességgel, elfogadással, türelemmel.
Lélegezzünk!
Amint már említettem, a bizonyosság és a kontroll iránti vágyunk elengedése a gyakorlatban már nem is olyan könnyű. Ha úgy érezzük, hogy gondolatainkban, érzéseinkben kezd egy negatív spirál kibontakozni, akkor a jelen pillanatba történő visszatérés ezt segíthet megállítani.
Íme egy egyszerű, de hatékony technika: Vezessük a figyelmünket a lélegzetünkre és a testünkre.
Összpontosítsuk az összes figyelmünket az itt és mostra, vegyük észre a környezetünkben lévő látnivalókat, hangokat és illatokat, valamint azt is, amit a testünkben érzünk. Folytassuk a lassú légzést mindaddig, amíg nyugodtabbnak nem érezzük magunkat. Ha közben gondolataink elkalandoznak, térjünk vissza a légzésünk figyeléséhez.
Amiket ezentúl megtehetünk:
- Amennyire tudjuk, válasszuk el a munka és az „otthonlét” idejét! Legyen „munkaidő” – aminek legyen vége! Igaz ez az iskolai dolgokra is. Amennyire lehet, kövessük az órarendet, legyen külön ideje a házinak és a pihenésnek is.
- Rendszeresen mozogjunk és figyeljünk arra, hogy elegendőt igyunk.
- Hallgassunk megnyugtató zenét, olvassunk, mindenképpen próbáljunk meg kikapcsolódni.
- Relaxáljunk! Ha van bevált technikánk, használjuk azt, ha nincs, keressünk opciókat az interneten és válasszunk egy számunkra szimpatikusat.
Ugyanennyire fontos lehet az is, hogy a megváltozott helyzetben ne feltétlenül a régi újrateremtése legyen a fókusz. Nem ugyanolyan otthonról dolgozni, tanulni, mint a munkahelyen meg az iskolában, úgy hogy ezt ne is várjuk el magunktól. Figyeljük meg mi az ami otthon működik, és alkalmazzuk azt.
Kapcsolódjunk!
Az ember társas lény, az elszigeteltség és a magány súlyosbíthatja a szorongást és a depressziót, sőt befolyással lehet a fizikai egészségünkre is. Ezért fontos, hogy a lehető legjobban kapcsolatban maradjunk, és legyen támaszunk, amikor erre szükségünk van, még akkor is, ha ez jelenleg fizikailag korlátozott.
- Legyenek prioritás kapcsolataink a barátokkal és a családdal.
- Személyes találkozók helyett indítsunk videó beszélgetéseket. Jobbat tesz a mentális egészségünknek, ha nem csak halljuk azt, akivel kapcsolatba lépünk, hanem látjuk is vizuálisan.
- Ügyeljünk rá, hogy ne csak a koronavírus legyen beszélgetéseink témája, hogy ki tudjunk szakadni az e körül forgó gondolatokból.
Ne feledjük, nehéz, kihívásokkal teli élethelyzetben vagyunk, de jelenleg ezzel mindenki így van. A helyzetre adott reakció is egyénileg eltérő, úgyhogy amennyire tudunk, legyünk türelemmel és elfogadással mind magunk, mind mások iránt is. Maradjunk otthon, maradjunk biztonságban, tudjuk, hogy nem vagyunk egyedül.
Szívesen tudnál meg többet hasonló neveléssel, gyermekekhez és kamaszokhoz kötődő témákról?
Fontos számodra, hogy gyermeked boldog, kiegyensúlyozott felnőtté váljon?
Alternatív oktatási képzéseink abban segítik diákjainkat, hogy a valódi életben használható készségeiket fejlesszék, megismerkedjenek a világgal és az őket érdeklő területekkel és szakmákkal, így lépéselőnyt szereznek a számukra legjobb út megtalálásában. Angol nyelven zajló foglalkozásaink emellett az egyetemi felvételikre és évekre való is felkészítik a diákokat, akár itthon, akár külföldi egyetemen szeretnének továbbtanulni.
Tudj meg többet képzéseinkről – 300+ motivált diákból álló támogató, inspiráló közösségünk rátok vár!
Csatlakozz online nyílt napunkhoz >>
Címkék:covid-19, koronavírus, pszichológia, stressz