Továbbtanulás a top egyetemeken II. – Felvételi felkészülés
Mitől lesznek valójában vonzóak a külföldi top egyetemek? Hova jelentkezzünk,és miként kerülhetünk be ezekre a képzésekre? Olvasd el cikkünk első részét!
Cikkünk második részében a felvételi felkészülésről kérdeztük Könczey Kingát.
Hogyan készüljünk az egyetemi felvételikre?
Nagyon fontos, hogy időben kezdjük a felkészülést. A külföldi továbbtanuláson gondolkozóknak az összetett és gyakran bonyolult felvételi folyamatok miatt nem elég 12.-ben észbe kapni.
A sikeres felvételihez elengedhetetlen, hogy egy erős jelentkezési profilt állítsunk össze. Ehhez a középiskola évei alatt szükséges tanulmányi, szakmai és egyéb iskolán kívüli tapasztalatokat gyűjtenünk, eredményeket elérnünk.
Ha valaki csak az utolsó évben kezd ebbe bele, akkor nem lesz elég ideje releváns tevékenységekre, és nem tud egy elég erős profilt építeni.
Éppen ezért azoknak, akik pedig a top egyetemekre, fent említett szakokra szeretnének bekerülni, már jóval korábban el kell kezdeni a felkészülést. Emellett tapasztalatból tudjuk, hogy a top egyetemekre való jelentkezéshez szükséges plusz tesztekre való felkészülés, plusz esszék megírása rendkívül időigényes feladatok.
Ehhez idejekorán meg kell kezdeni a szükséges készségek fejlesztését, valamint elengedhetetlen a tananyagon túli olvasás és a tájékozottság növelése. Ezek felkészültebbé teszik a diákokat, hogy az anyag összetételénél és a felvételi folyamat alatt már legyen miből építkezniük. Adott esetben érdemes a célország közoktatás tantárgyainak tantervét is tanulmányozni, hogy az esetleges hiányosságokat pótolni tudjuk.
Ebben a felkészülési folyamatban nyújt segítséget az Engame oktatási programja. A sikeres felvételire való felkészülést részletes információkkal szolgáló tájékoztatóink, gyakorlatias workshopjaink, egyetemválasztási tanácsadásunk és egyéni mentorálásunk alapozzák meg.
Hogyan segítik a foglalkozások a diákokat a sikeres egyetemi felvételiben?
A megalapozott továbbtanulási döntés meghozását és a felvételire való felkészülést alábbi programelemeink támogatják:
1. Felsőoktatási tájékoztatók
Annak érdekében, hogy a végzős évben a diákok már tudatosan tudjanak fókuszálni a hazai vagy külföldi egyetemi jelentkezésre, már a Junior (11.) évben több alkalommal tartunk felsőoktatási tájékoztatókat a különböző oktatási rendszerek jellemzőiről, előnyeiről és hátrányairól.
A tájékoztató alkalmakon elsőként kifejezetten a felvételi rendszerekkel kapcsolatos tudnivalókat vesszük át. A diákokat részletes információkkal látjuk el a top egyetemek és komplexebb elvárásokkal rendelkező országok és képzések felvételi folyamatairól.
Diákjaink és szüleik is megismerkednek konkrét országok egyéb jellemzőivel is, a szálláslehetőségektől kezdve az elérhető ösztöndíjakig, hogy ki tudják választani a számukra legmegfelelőbbet.
A foglalkozások alatt együtt megnézünk korábbi sikeres jelentkezési profilokat is. Megbeszéljük azt is, hogy mitől jók ezek a jelentkezéseket. A diákok így könnyebben átlátják, mik az elvárások és mi a cél.
Természetesen a tesztek tartalmát is átbeszéljük, valamint konkrét teszteket is megmutatunk. A tájékoztatók alatt így be tudjuk azonosítani a hiányosságokat, amikre a későbbiekben a diákoknak fel kell készülni.
2. Egyetemválasztási tanácsadás
Programunkon egyéni tanácsadás és mentorálás során is foglalkozunk azzal, hogy diákjaink a számtalan lehetőség közül ki tudják választani a céljaiknak és lehetőségeiknek leginkább megfelelő egyetemeket és szakokat.
2020/21-es tanévben mutattuk be diákjainknak az orientációt támogató BridgeU szoftvert, amely a pályaválasztás segítése mellett a külföldi lehetőségek megismerésében, az egyetem- és szakválasztásban is hatalmas előnyt nyújt.
3. Szakmai workshopok
A Senior (12.) évben célzottan a felsőoktatásban és a munkavállalás során elengedhetetlen készségek fejlesztésével foglalkozunk. Összeállítjuk a felvételi anyagokat, motivációs levelet, önéletrajzot fejlesztünk, próbainterjúkon vesznek részt a diákok, megtanulnak kutatómunkát végezni, hivatalos stílusban angolul kommunikálni, szakmai kérdésekben mélyülnek el.
A motivációs levélen túl a top egyetemek gyakran kérnek egyéb írásos felvételi anyagokat, és sok felvételi teszt kifejezetten az írás- és kifejezőkészségre épül – így ezen készségek fejlesztése elengedhetetlen a sikerhez. Interaktív workshopjainkon átvesszük a jó szövegalkotás alapjait és kulcselemeit, majd ezeket gyakorlatban is megpróbáljuk alkalmazni. A diákok a maguk által írt esszékre személyes, részletes írásos visszajelzést kapnak.
Diákjaink véleménye alapján ezek a foglalkozások a program egyik leghasznosabb részei. Járulékos előnye, hogy ezt a tudást a későbbiekben is kamatoztatni fogják, hiszen a nyugati egyetemeken a számonkérések jelentős része írásbeli beadandó dolgozatokon alapszik.
A szövegírás mellett a problémamegoldás, a szövegértelmezés és a kritikus gondolkodás is kulcsfontosságúak a felvételi teszteken, így ezek fejlesztésére is fókuszálunk egy speciális minikurzus alatt.
4. Akadémiai szemináriumok
Minden negyedévben különböző témájú szemináriumokat hirdetünk meg, melyeken a diákok érdeklődési körüknek és időbeosztásuknak megfelelően vehetnek részt. Ezeken a foglalkozásokon mélyebb betekintést nyernek az adott terület legfontosabb szakmai kérdéseibe és angol nyelvű szókincsébe, és valós problémák megoldásán dolgoznak.
Bizonyos teszteknek és a felvételi folyamatnak nyilván rendkívül kurzusspecifikus részei is vannak. Az ezekre való felkészülést elősegítendő, témaspecifikus, kifejezetten elmélyülést segítő szemináriumokat is indítunk diákjainknak. Ennek előfeltétele a terület egy kicsit mélyebb ismerete, és lehetőséget ad a diákoknak, hogy eldöntsék, tényleg érdekli-e őket az adott terület.
A diákok igényeihez alkalmazkodva a 19/20-as tanévben például az szemináriumok indultak el:
- Genetika szemináriumon az orvosi, állatorvosi, természettudományi pályára készülőket segítjük.
- Analízis szemináriumra a műszaki, közgazdaságtan és természettudomány területeire készülőket várjuk. Ennek előfeltétele, hogy a diákok matek faktra járjanak. Mivel az itthoni matek tanterv fókusza eltér a nyugat-európaitól, a kurzus a kettő közötti szakadékot is átíveli.
- Társadalomtudományok szemináriumunk olyan területekbe nyújt mélyebb betekintést, amiket a középiskolai tananyag kevésbé fed le, mint például a politológia, szociológia, jogtudomány vagy a közgazdaságtan.
- Fizika és mérnöki irányú kurzusunk az ilyen irányba továbbtanulóknak segít.
- Bölcsészettudományok fókuszú mini-szeminárium
Jól jönne a segítség a szak- vagy egyetemválasztáshoz, a külföldi felvételihez?
Az Engame Akadémia képzései 2010 óta több száz magyar diáknak segítettek önmaguk megismerésében és fejlesztésében, és álmaik egyetemére való bekerülésben.
Egész tanéves, angol nyelvű oktatási programmal és 3-5 napos rövid képzésekkel, táborokkal segítjük 8-12. osztályos diákjainkat
- önmaguk megismerésében, érdeklődési területeik feltérképezésében és a hozzájuk leginkább illő szakterület megtalálásában
- 21. századi személyes és akadémiai, gyakorlati képességek fejlesztésében
- a hétköznapi és a szakmai életben használható, magabiztos angoltudás elsajátításában
- a továbbtanulási döntés meghozásában és a (külföldi) egyetemi felvételi minden szakaszában
1 megjegyzés