Debating, avagy kulturált vitázás az Engame Akadémián
Cikkünkből megismerheted, milyen lehetőségeid vannak az Engame-ben a vitakészséged fejlesztésére, valamint bemutatjuk azt a három diákunkat is, akik 2019-ben megnyerték a Mathias Corvinus Collegium középiskolásoknak szóló vitaversenyét.
Mi a vitakészség és miért fontos?
Amikor az oktatás és a készségek kontextusában vitáról beszélünk, akkor nem a családi, baráti körben megszokott, gyakran érzelmekkel teli nézeteltéréseket értjük alatta, hanem valami egészen mást.
A formális vita vagy disputa során a két egymással szemben álló oldalnak meghatározott idő áll rendelkezésére, hogy egy adott téma mellett vagy ellen érveljenek. Ez bizony azt is jelenti, hogy a résztvevőknek gyakran olyan álláspontokat kell meggyőzően képviselniük, amelyekkel magánemberként nem feltétlenül értenek egyet.
Ha elsőre nem világos, hogy ez kinek és miért jó, olvasd el Dezsényi Balázs, az Engame Debate Society vezetőjének válaszát:
“A kulturált vitázás készsége egyre szükségesebb akár a hétköznapi, akár a tanulmányi, akár a közéletben. Rengeteg félreértés, veszekedés vagy bizonytalan előadás oka, hogy miközben magunkra figyelünk, nem értjük meg igazán a másik álláspontját.
A disputában minden cáfolat az ellenfél mondanivalójának összegzésével kezdődik, így a résztvevőknek kulcsfontosságú valóban meghallgatni és megérteni a másik oldal nézőpontját. Emellett a vitázás során egy biztonságos közegben lehet gyakorolni az előadókészséget és a rendszerezett gondolkodást, ami hihetetlenül sokat tud hozzátenni a személyes önbizalomhoz.
Ilyen alapokkal teljesen máshogy áll az ember egy iskolai prezentációhoz, felvételi beszélgetéshez, komplex döntéshelyzetekhez vagy akár csak egy személyes beszélgetéshez. A 21. századában nélkülözhetetlen, hogy jól tudjunk navigálni és kiemelkedni az információáradatból, a debate pedig pontosan ebben segít.”
Az Engame Akadémián küldetésünknek tekintjük, hogy segítsünk a 8-12. évfolyamos korosztálynak megtalálni a helyüket a világban és felkészíteni őket, hogy képesek legyenek alkalmazkodni a jövő kihívásaihoz. A fenti előnyök ismeretében nem kérdés, hogy nagy hangsúlyt fektetünk diákjaink vitakészségének fejlesztésére és igyekszünk minél több olyan lehetőséget mutatni nekik, ahol alkalmuk nyílik a gyakorlásra.
Debate az Engame-ben
Piszker Bence diákunk például nemrég kerekasztal-beszélgetést szervezett a Notre-Dame felújítása kapcsán kirobbant ellentétekről, Pákozdi Petra, Romsics Rozina és Szántó Judit pedig megnyerték a Mathias Corvinus Collegium középiskolásoknak szóló vitaversenyét.
A lányok mindhárman aktív tagjai az Engame-ben működő Debate Societynek, a versenyről is innen értesültek.
“Dezsényi Balázs mindig megosztja velünk a felmerülő akár belföldi, akár a külföldi versenyeket. Ő igen nagy szerepet játszott az idei debate fejlődésünkben, hiszen bármilyen kérdéssel fordulhattunk hozzá, mindig tudott ránk időt szakítani” – meséli Petra.
Az első forduló írásban zajlott, ahová egy érvelő esszét kellett készítenie a lányoknak, mellyel továbbjutottak a második fordulóba, ahol már személyesen kellett vitákon részt venniük.
A felkészülés során “mindenki nagyon sokat olvasott, kutakodott otthon, később pedig összeültünk és közösen megírtuk a két oldal érveit” – mondja Rozina.
Petra így emlékszik vissza a második fordulóra:
“Az igazat megvallva egy napon három vita nem kevés, és szellemileg megterhelő, hogy mindig másik álláspontot kell képviselni és minden szóra precízen kell figyelni. Egyáltalán nem gondoltuk, hogy vagyunk azon a szinten, hogy döntőbe jussunk, hiszen kiváló csapatokkal találkoztunk a viták során.”
Judit a döntő kapcsán így folytatja:
“El sem akartuk hinni, amikor bejelentették, hogy bejutottunk döntőbe. Azt pedig végképp nem, hogy megnyertük a versenyt! Sokat készültünk, kutattunk, ötleteltünk, azonban meggyőződésem, hogy a győzelemhez legnagyobb mértékben az egymással való szoros kapcsolatunk vezetett.
Az országos és nemzetközi versenyeken való részvétel mellett diákjaink próbára tehetik magukat házi vitabajnokságunkon is.
“A Debate Tournament minden évben egy nagy, közös Engame-esemény, ahol csapatokba rendeződve, egymás ellen lehet próbára tenni az érvelőkészségeket vagy egyszerűen kipróbálni a vitázást” – meséli Dezsényi Balázs.
“Az idei verseny vitái a fejlődő országok elvándorló orvosairól, illetve a magyar munkahelyi nemi egyenlőtlenségekről szóltak, a döntőben pedig a május 4-i Star Wars-nap (May the 4th) alkalmából arról vitázott a két legjobb csapat, hogy Luke Skywalkernek érdemes lett volna-e csatlakozni Darth Vaderhez a sötét oldalon.
Nekem talán azt volt a legjobb látni, hogy mennyi új ember vette a bátorságot arra, hogy kipróbálja a vitát, és hogy közülük mennyien tudták megállapítani, hogy ami elsőre ijesztő, az túlélhető, sőt élvezhető dolog. A Star Warsról pedig biztos, hogy soha nem hallottam még ilyen alapos és szórakoztató elemzést!”
Az Engame Debate Tournament 2019 győztesei: Sugár Bence, Dőri Kornél, Udvarhelyi Gergő, Wellisch Benedek
Nagy népszerűségnek örvend és éppen ezért rendszeresen megrendezésre kerül az “Intro to Debating” szeminárium is, amely “az abszolút kezdőknek lehetőség arra, hogy kipróbálják a vitázás csapatjátékos, versenyszerű formáját” – mondja Balázs.
“A hat hét alatt megismerkedünk az érvfelépítéssel, logikai hibákkal és cáfolatokkal, illetve gyakoroljuk a csapatmunkát, az improvizálást, az előadókészséget és a konstruktív visszajelzést. Mindezt olyan témák segítségével, mint a diákjogok, a környezetvédelem, a társadalmi egyenlőtlenségek, nemzetközi kapcsolatok, vagy éppen a Marvel-szuperhősök.”
Rozina, aki végigjárta a szemináriumot, így mesél róla:
“Különböző témákról vitatkozunk, amivel tágul a látókörünk. Azzal, hogy több szemszögből vizsgálunk meg szempontokat, meg tudjuk érteni egy másik ember gondolkodását, és még ha először nem is értenénk vele egyet, ez lehetőséget teremt rá, hogy közelebbről lássuk az álláspontját.
Összességében nagyon örülök, hogy jelentkeztem, mert azóta már észleltem magamon, hogy az életben is hasznosítom a megszerzett tudást.”
Utóbbi gondolatát Judit is megerősíti:
“Feltűnt, hogy év eleje óta, mióta beléptem a Debate Societybe, sokkal ‘multi-perspektivikusabban’ gondolkodom. Sokszor cserélünk nézeteket a családommal is, azonban ez már sokkal élvezetesebben történik, mint korábban.
Megtanultam elfogadni, hogy nem mindenkinek ugyanaz a véleménye, és már képes vagyok belehelyezni magam a másik fél helyzetébe is. Tudom, hogy ennek a jövőre nézve is számtalan előnye van, hisz a debate skill szinte minden egyetemen elvárás. Aki ennek birtokában áll, az képes az együttműködésre, hatékony csapatmunkára, kulturált eszmecserére.”
Gratulálunk a lányoknak a győzelemhez, Dezsényi Balázs kollégánknak pedig köszönjük a debating népszerűsítéséért végzett lelkes és elhivatott munkáját!
Ha te is kedvet kaptál a vitakészséged fejlesztéséhez, várunk a Debate Societyben!
Nem vagy még engame-es?
Ismerj meg minket nyílt napunkon és csatlakozz hozzánk a következő tanévtől!
Címkék:debate, Debate Society, diákklub, készségfejlesztés, society, verseny, vitázás
2 megjegyzés